Concurs post Curier – Serviciul Administrativ

Rezultate proba scrisa:

Afisare selectie dosare:

–––––––––––––

SPITALUL CLINIC DE URGENTA PENTRU COPII “GRIGORE ALEXANDRESCU“, cu sediul in str. Iancu de Hunedoara nr. 30-32 sector 1 BUCURESTI organiza concurs pentru ocuparea pe perioada nedeterminata a unui post vacant de curier din cadrul Serviciului Administrativ.

Concursul se va desfasura un conformitate cu prevederile H.G. nr. 286/2011, modificarile si completatarile  ulterioare, in urmatoarele etape :

• Selectia dosarelor de inscriere
  • Proba scrisa
  • Interviu

Pentru a ocupa un post contractual vacant sau temporar vacant candidatii trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii generale si specifice , conform art. 3 si art. 4 din H.G. nr. 286/2011, cu modificarile si completarile ulterioare astfel:

Conditii generale de participare la concurs:

• Are cetatenia romana , cetatenie a altor state membre ale Uniunii Europene sau a statelor apartinand Spatiului Ecomonic European si domiciliat in Romania ;
  • Cunoaste limba romana , scris si vorbit ;
  • Are varsta minima reglementata de prevederile legale ;
  • Are capacitate deplina de exercitiu ;
  • Are o stare de sanatate corespunzatoare postului pentru care candideaza , atestata pe baza adeverintei medicale eliberate de medicul de familie au de unitatiile sanitare abilitate ;
  • Indeplineste conditiile de studii si , dupa caz , de vechime sau alte conditii specifice potrivit cerintelor postului scos la concurs ;
  • Nu a fost condamnata definitiv pentru savarsirea unei infractiunii contra umanitatii , contra statului ori contra autoritatii , de serviciu sau in legatura cu serviciul , care impiedica infaptuirea justitiei , de fals ori a unor fapte de coruptie sau a unei infractiuni savarsite cu intentie , care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei , cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea .

Conditii specifice de participare la concurs :

• Studii : generale/medii ;

Dosarele pentru inscriere la concurs se vor depune la Serviciul R.U.N.O.S. al spitalului incepand cu data de 10.12.2021 pana la data de 23.12.2021 ora 10,00, in intervalul orar de Luni – Joi intre orele 07,30 – 10,00 si 13,00 – 15,00,  Vineri intre orele 07,30 – 12,00  si va contine urmatoarele documente:

• cererea de inscriere la concurs adresata conducatorului autoritatii sau institutiei organizatoare ;
  • copia actului de identitate ;
  • copiile documentelor care sa ateste nivelul studiilor si altor acte care atesta efectuarea unor specializari, precum si copiile documentelor care atesta indeplinirea condititiilor specifice ale postului ;
  • copia carnetului de munca sau, dupa caz , o adeverinta care sa ateste vechimea in munca, in meserie si/sau in specialitatea studiilor , in copie ;
  • cazierul judiciar ;
  • adeverinta care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare eliberata de catre medicul de familie al candidatului sau de catre unitatile sanitare abilitate;
  • curriculum vitae ;
  • chitanta taxa de concurs de 20 lei .

Documentele prevazute la punctele  b, c si d vor fi prezentate si in original in vederea verificarii conformitatii copiilor cu acestea .

Descarca documentul:

Probele de concurs se vor desfasura la sediul SPITALUL CLINIC DE URGENTA PENTRU COPII “GRIGORE ALEXANDRESCU “ din str. Iancu de Hunedoara nr. 30-32 sector 1 BUCURESTI astfel:

• Proba scrisa in data de 12.01.2022 ora 10,00
  • Interviu in data de 17.01.2022 ora 10,00

Nr. 33618 din 08.12.2021

BIBLIOGRAFIE:

Pentru postul de curier:

1. U.G nr. 13/2013 – privind serviciile postale .
  2. LEGEA 477 din 08 noiembrie 2004 – privind Codul de conduita  a personalului contractual din autoritatile si institutiile publice.
  3. LEGEA 319 din 14 iulie 2006 –  a securitattii si sanatatii in munca .
  4. LEGEA nr. 53 / 2003 – Codul Muncii.

TEMATICA

1. U.G nr. 13/2013 – privind serviciile postale :

– CAP  I       – Notiuni generale privind serviciul de curierat ;

– CAP VII   – Conditii de acceptare a trimiterilor postale;

– CAP VIII  – Obligatiile si responsabilitatile serviciului de curierat.

1. LEGEA 477 din 08 noiembrie 2004 –  privind Codul de conduita  a personalului contractual din autoritatile si institutiile publice:

– CAP  I   – Domeniul de aplicare si principii generale;

– CAP  II –  Norme generale de conduita profesionala a personalului contractual.

1. LEGEA  319 din 14 iulie 2006 –  a securitattii si sanatatii in munca :

– CAP    III  –  Obligatiile  angajatorilor ;

– CAP   IV   –  Obligatiile lucratorilor.

1. LEGEA nr. 53 / 2003 – Codul Muncii.

– Drepturile si obligatiile salariatilor .