Reducerea riscului de infecții nosocomiale în cadrul SCUC „Grigore Alexandrescu” – Comunicat de Presa

28 noiembrie 2023 0

Spitalul Clinic de Urgența pentru Copii “Grigore Alexandrescu”, București, anunță demararea proiectului “Reducerea riscului de infecții nosocomiale în cadrul SCUC „Grigore Alexandrescu”, proiect finanțat prin PNRR/2022/C12/MS/I2.4.

Proiectul este implementat de Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Grigore Alexandrescu”  în calitate de beneficiar și se derulează în intervalul 03.03.2023 – 31.05.2024.

Obiectivul general al proiectului este dezvoltarea capacitații de prevenire, control, diagnostic și tratament adecvat pentru infecțiile asociate asistenței medicale.

Obiective specifice

OS1.Dezvoltarea capacității de diagnostic microbiologic prin dotarea laboratorului de microbiologie și implementarea standardului EUCAST.

OS2.Siguranța mediului spitalicesc prin monitorizarea eficacității procedurilor  și controlul căilor de transmitere.

OS3. Îmbunatațirea sistemului de sterilizare centrală prin înlocuirea aparaturii depășite tehnic și a procedurii de dezinfectiei automata a instrumentarului și echipamentelor

OS4.Îmbunatațirea fluxurilor de materiale  din cadrul unității sanitare.

Valoarea proiectului este: 10671493 lei (fară TVA), finanțat integral prin PNRR: Fonduri pentru Romania moderna și reformată!”, componenta 12. Sănătate.

Date de contact:

Maria-Dorina Crăciun