Măsuri de prevenire a răspândirii noului coronavirus SARS-CoV2

11 februarie 2021 0
978-covid19-cdc-unsplash.jpg
  • Regulile de igienă personală pentru prevenirea răspândirii noului coronavirus
    • Spălați-vă pe mâini cu apă și săpun, minimum 20 de secunde, după orice contact cu o suprafață potențial contaminată.
    • Folosiți prosoape de hârtie, de preferat, pentru a vă șterge mâinile.
    • Nu vă atingeți ochii, nasul sau gura cu mâinile neigienizate.
    • Dacă strănutați sau tușiți acoperiți-vă gura și nasul cu un șervețel de unică folosință, pe care aveți grijă să-l aruncați imediat la coșul de gunoi.
    • Dezinfectați frecvent, cu soluție pe bază de alcool sau clor, suprafețele cu care intrați în contact, atât acasă cât și la locul de muncă.
    • Aerisiți de mai multe ori pe zi încăperile în care desfășurați activități.
    • Luați medicamente antivirale sau antibiotice numai la prescripția medicului.
    • NU intrați în contact direct cu persoanele aflate în autoizolare la domiciliu, indiferent dacă prezintă sau nu simptome specifice coronavirus.
    • Pe perioada stării de alertă, masca de protecție trebuie purtată în orice spațiu public închis, spații comerciale, mijloace de transport în comun, la locul de muncă, și pe toată durata prezenței în spital conform normelor in vigoare.
    • Purtați masca corect- masca trebuie sa acopere nasul si gura.

• Rămâneți acasă dacă aveți simptome de gripă sau răceală (tuse, febră, dificultăți în respirație) și sunați medicul de familie pentru a solicita sfaturi. NU mergeți din primul moment la unitățile de urgență.
    • Există riscul, în cazul în care sunteți purtător al virusului, să transmiteți și altor persoane noul coronavirus.
    • Este de preferat să rămâneți la domiciliu, iar transferul către spital să se realizeze în mod organizat, respectând toate măsurile de izolare.
  • Dacă vă aflați în autoizolare la domiciliu respectați cu strictețe recomandările autorităților, NU părăsiți sub nicio formă domiciliul pe perioada celor 14 zile, NU primiți vizitatori și NU intrați în contact apropiat cu eventualele persoane care vă furnizează alimente sau produse.

Sursa: Ministerul Sănătății ( pentru mai multe informații accesați http://www.ms.ro/recomandari-privind-conduita-sociala-responsabila-in-prevenirea-raspandirii-coronavirus-covid-19/ )