Spital

Laborator recuperare, medicina fizica si balneologie (baza tratament)

Laboratorul de Medicina Fizica si Recuperare Medicala (LMFRM) se afla in corpul H din cadrul Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii  – Grigore Alexandrescu.

Servicii medicale

LMFRM asigura servicii specializate de kinetoprofilaxie, kinetoterapie, hidrokinetoterapie, electroterapie si laserterapie.

Serviciile se adreseaza pacientilor, cu patologie acuta sau cronica, internati in una dintre sectiile spitalului. LMFRM dispune de doua sali de kinetoterapie, una de hidroterapie si doua aparate de electroterapie.

Patologia este cea care se regaseste in sectiile spitalului

• Patologia ortopedica

-recuperarea sechelelor post fracturi, luxatii, entorse tratate chirurgical /ortopedic, deformari de ax ale coloanei vertebrale-scolioze, cifoze, cifoscolioze, hiperlordoze, deformari ale membrelor (coxa vara/valga, genu varum/valgum, piciot valg/ varus equin), torticolis.

• Patologia neurologica

-recuperarea paraliziilor cerebrale, intarzieri in dezvoltarea neuromotorie, hipotonii axiale, paralizii de plex brahial, scleroza multipla, nevralgia Arnold

• Patologie neurochirurgicala

-recuperarea postoperatorie in abcese cerebrale, tumori cerebrale, hidrocefalii, microcefalii, patologie spinala(spina bifida, hernie de disc)

• Patologia respiratorie

-recuperarea pacientilor cu pneumonii, bronsiolite, fibroza chistica, bronsiectazii

• Alte patologii medicale

ARJ, BII, BRGE, sindroame genetice

• Patologia ORL

-recuperarea parezelor si paraliziilor de nervi cranieni, torticolis a frigore, afectiuni postchirurgical

• Patologia neonatologica

-recuperarea in patologia pulmonara, digestiva, neurologica, neurochirurgicala, chirurgicala pre si post operator

• Patologia ATI

-recuperarea in afectiunile pacientilor gravi – amiotrofii spinale, boli musculare, politraumatisme, boli neurologice, neurochirurgicale, ortopedice, chirurgicale.

• Patologie cardiologica/cardiovasculara

-recuperarea pacientilor cu malformatii congenitale de cord, pre si post operator

Echipa LMFRM

• Ciocoiu Stela -Fkt sp coordonator