Spital

Sectia Clinica de Ortopedie Pediatrică

Pacienţii clinicii beneficiază de condiţii excelente de spitalizare şi îngrijire medicală: capacitate de 64 de paturi, sală de pansamente, sală de gips, grup operator cu 3 mese de operaţie, bisturiu electric, staţie de sterilizare, amplificator de imagine, linie de artroscopie pediatrică, cell saver, aparat radiotransparenţă Bell, aparat Rontgen cu amplificator Philips, modul PES, modul EMG, trusă operatorie scolioză tip C-D, SCS, Moss-Miami, Isola Pediatric, sistem de televiziune cu circuit închis.

Sectia are 34 de paturi.

Servicii medicale:

• Chirurgie ortopedică: intervenţii chirurgicale pentru malformaţii congenitale ale aparatului locomotor, tumori osoase benigne şi maligne, infecţii şi distrofii osoase
  • Chirurgie spinală: chirurgia deformărilor de ax ale coloanei vertebrale (scolioză, cifoză Scheuermann), spondilolizis, spondilolistezis, tumori vertebrale, malformatii congenitale vertebrale
  • Ortopedie generală: tratamentul chirurgical şi/sau conservator al luxaţiei congenitale de şold, piciorului varus equin congenital, maladiei Legg-Calve-Perthes, epifiziolizei femurale, chirurgia deformărilor de ax ale membrelor, distrofii osoase, osteomielită, artită septică
  • Onco-ortopedie pediatrică: tumori maligne ale aparatului locomotor
  • Traumatologie pediatrică: fracturi, luxaţii, entorse
  • Alungiri de membre
  • Artroscopie
  • Kinetoterapie

Program garda – urgente

Fara bilet de trimitere, doar cu CNP si parinte/apartinator legal – (ruda gr. 1)

Program Garda Ortopedie Pediatrica (urgente din ultimele 24 de ore): 24/24 ore.

Traumatismele mai vechi de 24 de ore se vor prezenta cu Bilet de Trimitere de la Medicul de Familie, in programul de consultatii (09:00 – 15:00).

Program consultatii

Cu Bilet de Trimitere de la Medicul de Familie, CNP si parinte/apartinator legal – (ruda gr. 1)

Luni

• Conf. Dr. Alexandru Ulici / Dr. Iulia Tevanov